9. 4. 2025 – 13. 7. 2025
JINDŘICH ŠTREIT: Príbehy v čase
Profilová výstava legendy stredoeurópskej fotografie prezentuje široký diapazón doterajšej tvorby, zahŕňajúci výber z ucelených dokumentárnych cyklov a korešpondujúci s autorským pohľadom do rôznych sociálnych svetov.
Cyklus výstav Profily. Kurátorka: Mgr. Lucia Benická – GUS
DIZAJNÉRI / Mária Bujňáková, Michaela Bujňáková, Pavol Capik, Samuel Čarnoký, Andrej Haščák, Eva Jenčuráková, Rastislav Jurčík, Patrik Knoblich, Peter Kopkáš, Marian Oslislo, Štefánia Suchodolinská, Dušan Šuch, Tibor Uhrín, Martin Vysoký, Eduard Weiss, Peter Wohlfahrt
Výstava prezentuje diela etablovaných dizajnérov a dizajnérok, ktorých spája pedagogické pôsobenie na Katedre dizajnu, Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Vystavené exponáty prezentujú široké spektrum dizajnových prístupov od art dizajnu až po priemyselne vyrábané produkty priestorového a grafického dizajnu.
Cyklus výstav Téma. Kurátori: doc. Mgr. art. Andrej Haščák, ArtD. a Mgr. art. Eva Jenčuráková, ArtD. ‒ FU TUKE
VIKTOR ŠEFČÍK a ESTER: Florebit Sicut Lilium (Ozeáš 14:5)
Výstava dvojice umelcov (otca a dcéry), čerpajúcich inšpiráciu z morfologických detailov rastlín. Veľkoplošné kresliarske, maliarske diela a objekty reflektujú podmanivú jemnosť a eleganciu (ale aj neúprosnosť) prírody, ktorá je aktuálne kľúčovým faktorom v tvorivom procese autorov.
Cyklus výstav Dvojice. Kurátorka: PhDr. Edita Vološčuková, PhD.
23. 7. 2025 – 28. 9. 2025
JAN TRIAŠKA: Pod Kriváňom
Vo svojom novom projekte pokračuje autor v aktivistickom uchopení umenia a odkrýva potenciál kriticko-angažovanej súčasnej maľby. Zaoberá sa rýchlou pominuteľnosťou a ohýbaním hodnôt občianskej spoločnosti v stredoeurópskom prostredí a pýta sa na charakter nových istôt v tejto turbulentnej dobe.
Cyklus výstav Profily. Kurátorka: Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD. – GUS
23. 7. 2025 – 16. 11. 2025
3 (PRÍ)BEHY ŽENY / Aljo Beran, Miroslav Bonk, Andor Borúth, Štefan Cpin, Jaroslav Čech, Orest Dubay ml., Ruth Dubayová, Mária Ferenc, Fero Guldan, Paulína Halasová, Marián Hennel, Vincent Hložník, Ján Ilavský, Petr Jedlička, Zdeněk Jeřábek, Zuzana Kacvinská, Ladislav Kacvinský, Daniela Kapráľová, Jana Kiselová-Siteková, Robo Kočan, Jozef Kostka, Mikuláš Kravjanský, Emil Makovický, Jaroslav Malík, Eva Melkovičová, Dezider Milly, Martin Mlynarič, Eva Moflárová, Michal Petrek, Viliam Pirchala, Ondrej Priatka, Arpád Račko, Mária Rudavská, Vladimíra (Weiss) Savkaničová, Mikuláš Siranko, Imrich Svitana, Ján Šimo-Svrček, Viktória Šoltisová, Daniel Tatarka, Eva Čarnoká, Amalka Ľudmila Valenčíková
Výstava interpretuje diela 41 autorov zo zbierky galérie v maľbe, soche, fotografii, kresbe a grafike, so zameraním na tri kľúčové etapy ženského života: detstvo, materstvo a starobu. Analýza fenoménu ženy v „behu“ času zdôrazňuje premeny a rozmanité roly, ktoré žena počas života zastáva. Akcentuje otázky identity, času a ľudských vzťahov.
Cyklus výstav Zbierka. Kurátorka: Mgr. Kamila Paceková – GUS
MICHAELA ŠURANSKÁ & KRISTÍNA MIČOVÁ: Myslíš, že slnko je žlté?
Autorky spája dlhodobé priateľstvo a záujem o premenlivosť krajiny. Vzájomné inšpiračné podnety sa prelínajú v multimediálnej inštalácii. Kým Mičová skúma subjektívne prežívanie a dočasnosť okamihu cez nájdené artefakty a výtvarné či literárny záznamy, Šuranská sa sústredí na rozhranie medzi ľudským sídlom a prírodou v čase a priestore.
Cyklus výstav Dvojice. Kurátorka: Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD.
3. 10. 2025 – 16. 11. 2025
NOVÉ OTÁZKY / Zuzana Dolinay, Jakub Mlynarčik, Monika Hurajová, Nikola Hľadajová, Jesicca Mozgová, Kristína Simkaničová
Výstava prezentuje výber prác študentov Katedry maľby, Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Záverečné práce sú zamerané na ekologické problémy, klimatickú krízu, súčasnú spoločenskú situáciu a osobný intímny svet autorov. Spracovanie tematických okruhov odzrkadľuje kritický a autentický pohľad autorov a reflexiu nových impulzov vo vnímaní obrazu a nových podôb súčasnej slovenskej maľby.
Cyklus výstav Téma. Kurátorky: Jana Čepa a Dominika Kovačiková
26. 11. 2025 – 11. 4. 2026
VLADIMÍR POPOVIČ: S. P. I. Š.
Výstava uvádza diela významného slovenského umelca, prioritne s definovaním výtvarnej väzby k regiónu Spiš, ktorý zásadne vstúpil do formovania ikonografie jeho diel. Výber jednotlivých motívov tvoriacich tematické okruhy výstavy dopĺňajú denníkové záznamy autora – artefakty pozostávajúce z autorských textov a kresieb.
Cyklus výstav Profily. Kurátorka: Mgr. Beata Jablonská, PhD.
SYNTÉZA SVETA: Pravý uhol pohľadu / Janusz Jerzy Cywicki (PL), Terezija Fedorivna Čuvalova (UA), Orest Dubay, Vlado Eliáš, Eva Fišerová, Jozef Haščák, Rudolf Hofer, Ferdinand Katona, Richard Kitta, Otto Korkoš, Martin Kudla, Alexander Olszewski (PL), Štefan Oravec, Jose Picazo (ES), Viliam Pirchala, Peter Roller, Peter Rónai, Monika Vrancová, Jozef Sedlák, Rudolf Sikora, Simona Štulerová, Imre Bak (HU), Mark Starel (PL), Mar Vicente (ES), Markéta Varádiová (CZ) a iní
Výstava uvádza viac ako 20 autorov zo zbierky galérie v dialógu s prizvanými umelcami z domova i zo zahraničia (SK, CZ, HU, ES, PL, UA). Diela od začiatku 20. storočia po súčasnosť vypovedajú o hľadaní princípov kompozície cez geometriu. Vybrané diela v diferentných médiách, od grafiky cez maľbu po objekt a video, reflektujú tendencie geometrickej abstrakcie ako jedného z dôležitých aspektov výtvarného umenia.
Cyklus výstav Zbierka v dialógu. Kurátorka: Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD.
SYNTÉZA SVETA: Didaktický štvoruholník / Štefan Balázs, Mária Balážová, Pavol Rusko, Adam Szentpétery
Výstava predstaví tvorbu štyroch významných predstaviteľov geometrickej maľby na Slovensku, ktorí počas dlhoročnej pedagogickej praxe vychovali niekoľko generácií umelcov. Jednotlivé autorské prístupy sa líšia inšpiráciou aj formálnym spracovaním, ostávajú však konzistentné vo význame vývoja geometrického umenia.
Cyklus výstav Téma. Kurátorka: Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD.
JÁN POLOM: Štyri ročné obdobia
Výstava pri príležitosti 120. výročia narodenia maliara a pedagóga interpretuje unikátne kresby a akvarely z galerijnej zbierky, s akcentom na premeny krajiny v rôznych ročných obdobiach. Polom majstrovsky využíval techniku akvarelu, ktorou zachytil jemné prechody farieb, dynamiku svetla a atmosféru prírody v jej neustále sa meniacich podobách, s neopakovateľnou poetikou a hĺbkou.
Cyklus výstav Jubilanti / Umelci Spiša. Kurátorka: Mgr. Kamila Paceková – GUS