Human Animal III. / Zmiz hmyz!

Vstup do virtuálnej 3D prehliadky výstavy:

Autori: Blažej Baláž, Igor Benca, Erik Binder, Miloš Boďa, Marek Brincko, Lenka Cisárová, Andrea Čepiššáková, Jiří Černický (CZ), Andrej Dúbravský, Vlado Eliáš, Bohdan Hostiňák, Kristóf Lázár (HU), Milan Mikuláštík (CZ) & Jan Nálevka (CZ), Juliana Mrvová, Monika Pascoe Mikyšková, Emil Sedlák, Jozef Suchoža, Kristýna Španihelová (CZ), Paulina Tarara (PL), Ján Triaška (RS), Peter Valiska-Timečko, Miro Trubač, Edita Vološčuková

Výstava prezentuje diela 24 autorov z 5-tich krajín (CZ, HU, PL, RS, SK), reflektujúce ambivalentný vzťah človeka a hmyzu v rámci psychologických, mytologických a environmentálnych asociácií. Projekt, uvedený v rámci dramaturgického cyklu výstav Téma, je podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Medzinárodný výstavný projekt nadväzuje na predchádzajúce dva ročníky s animálnou tematikou Human Animal I. / Najbližší príbuzní: Opica – Pes – Mačka, 2021 a Human Animal II. / Vlk sýty, ovca celá, prasa vysmiate, 2022. Názov výstavy Zmiz hmyz! odkazuje na náš ambivalentný, prevažne negatívny postoj k hmyzu a zároveň upozorňuje na dôsledky takéhoto postoja – strácanie sa (miznutie) hmyzu z prírodného prostredia. Hmyz nás odjakživa fascinuje a odpudzuje, je symbolom smrti a rozkladu, ale aj znovuzrodenia.

Hmyz je najrozmanitejšou skupinou živočíchov. Do dnešných dní bolo opísaných cez milión rôznych druhov, čo predstavuje viac ako polovicu všetkých žijúcich organizmov. Pre väčšinu hmyzu je typická metamorfóza – zásadná premena telesnej schránky, prechádzajúc vývojom z jedného štádia do druhého. V známej poviedke Franza Kafku Premena (Die Verwandlung), 1915 sa hlavná postava Gregor zmení počas noci na obrovského chrobáka. Situácia naznačuje symptóm menejcennosti a odcudzenia tak vlastnej rodine ako aj svetu. Odpudivosť tela, ktoré lezie po špinavých stenách malej izby, sa stáva symbolom (psychologického) rozkladu. Hmyz sa často spája s hnilobou a smrťou. V barokovej maľbe sa často zobrazovali muchy ako odkaz na „memento mori“. Opakom sú motýle, ktoré sú symbolom znovuzrodenia a duše. V taoistických podobenstvách sa dočítame o sne filozofa, ktorý sa cíti byť motýľom. Keď sa prebúdza, rozmýšľa – je to on, kto sa cíti byť motýľom, alebo naopak, motýľ, ktorý sníva že je človekom?  

Selektované diela v diferentných médiách, od maľby cez objekt a inštaláciu po video, vytvárajú zaujímavý dialóg interpretácií a asociácií napojených na hmyz. Výstava predstavuje širokú škálu týchto milovaných aj nenávidených živočíchov nielen ako vizuálnu reprezentáciu, ale pracuje aj s reálnymi schránkami ich krehkých tiel.

Mgr. art Katarína Balúnová, ArtD., autorka a kurátorka projektu

Kurátorka: Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD. – GUS

Produkčná spolupráca: Mgr. Lenka Králová – GUS

Grafika: Mgr. art. Ivana Babejová, ArtD. – GUS

VIDEO
Kurátorka Katarína Balúnová o výstave:

Vernisáž
26. 7. 2023 o 17.00 hod.

Miesto konania
Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová Ves

Trvanie
26. 7. 2023 – 5. 11. 2023