SOODY SHARIFI: MAXIATÚRY / MOSLIMSKÉ TÍNEDŽERKY

SOODY SHARIFI: MAXIATÚRY / MOSLIMSKÉ TÍNEDŽERKY

Výstava americkej fotografky iránskeho pôvodu Soody Alipur Sharifi je realizovaná v spolupráci s Domom fotografie, o.z., ktorý jej tvorbu predstavil aj v minulosti: prezentované diela sú súčasťou putovnej výstavy, uvedenej v r. 2004 a 2005 v Poprade a v Liptovskom Mikuláši. Výstavná čiara nadväzovala na úspešný debut fotografky v rámci medzinárodného fotografického festivalu FotoFest v Houstone v r. 2002.

 

Vybrané fotografické cykly reflektujú autorkin nosný záujem o súčasnosť  a minulosť iránskeho života a kultúrnej histórie a to formou inscenovaného dokumentu (cyklus Moslimskí tínedžeri), ako aj výtvarnou manipuláciou tradičných miniatúrnych perzských malieb (cyklus Maxiatúry).“

 

Cyklus Moslimskí tínedžeri  je založený na viacvrstvovej, takmer "karnevalovej", dôsledne inscenovanej prezentácii modernej doby v konzervatívnom, na tradíciách upnutom svete. Ako uvádza autorka: "Snažím sa zdôrazniť fiktívne pozadie každej scény tak, aby sa fotografie napriek manipulácii stávali realistickými. Vyberám a tvorím rôzne scenáre, v ktorých zdôrazňujem napätie medzi verejným a súkromným: popieram médiami bežne prezentované islamské stereotypy a zneisťujem moslimské ponímanie toho, čo má byť správne.  Používam fiktívne a dokumentárne stratégie tak, aby fotografie balansovali medzi realitou a fikciou."

 

Názov cyklu Maxiatúry korešponduje s "maximalizáciou" drobných perzských miniatúr a ich sofistikovanou manipuláciou vo veľkých formátoch: autorka do vybraných dejov vkladá rýdzo súčasné elementy ako televízory, satelity, autá, ľudí a pod. Vniká do súkromných priestorov "pevností", ktoré sú otvorené iba pre rodinné klany: vytvára fiktívne prepojenie vizuálne silných príbehov z minulosti s počítačovo upravenými dejmi zo súčasného sveta. Aktéri sa stávajú nehmotnými nesmrteľníkmi vo fotografickej "kresbe", kde ostávajú plošní a veční – nevrhajú žiadne tiene a perfektne zapadajú do vybraných prostredí vybraných miniatúr. Uvádza: "Do historicky zidealizovaných scén vkladám moderné postavy, pričom nenarúšam ich harmóniu. Moje fotografické intervencie minimálne narúšajú tradíciu puntičkárskej historickej maľby, pričom vkladané nové príbehy prechádzajú do humoru a irónie. Gestá, či vzťah mojich aktérov k iným, historickým postavám, narážajú na existujúce napätie medzi tradičnou islamskou spoločnosťou a importovaným rozširovaním hodnôt západného sveta."

 

O FOTOGRAFKE

Soody Sharifi (* 1955, Irán) je fotografkou, pochádzajúcou z Iránu, ktorá žije a pracuje v texaskom meste Houston v USA. Za svoju doterajšiu tvorbu získala mnoho tvorivých grantov v USA a zúčastnila sa individuálnych a kolektívnych výstav v USA, Rakúsku, Fínsku, Nórsku, Rusku, Spojených arabských emirátoch, Rakúsku, Číne a na Slovensku. Autorkine diela sú zastúpené v mnohých súkromných a verejných zbierkach po celom svete, napr. Museum of Fine Arts v Houstone (USA), Farjam Collection v Dubaji (Spojené arabské emiráty). V Európe je autorka zastúpená švajčiarskou galériou Kashya Hildebrand v Zűrichu. 

 

Kurátorka: Mgr. Lucia Benická - GUS

Grafika: Mgr. art. Ivana Babejová

Vernisáž

05.04.2018 o 17.00 hod.


Miesto konania

Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová Ves


Trvanie

05.04.2018 - 15.07.2018Pozvánka (stiahnuť)

Plagát (stiahnuť)

Tlačová správa (stiahnuť)
NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz