ROLAND NEUPAUER: TIME LOOP

ROLAND NEUPAUER: TIME LOOP

Premiérový profilový výstavný projekt je prehodnotením a recykláciou doterajšej tvorby autora Rolanda Neupauera. Inšpirácie medzi prírodnou krajinou a civilizáciou trhových mechanizmov a kryptomien sa stávajú hnacím motorom konštrukcie a dekonštrukcie obrazov, kde na pozadí expresívnych výbuchov farieb vyrastá hmota iluzívnej geometrie. Kombinácia lepiacich pások a maľby vytvára vrstvy archeológie kolektívnej pamäte. Je to zrkadlo turbulentnej doby, kde podstatným faktorom v teórii chaosu je nenápadný motýlí efekt. Výstava je uvedená v rámci dramaturgického cyklu Profily. Projekt z verejných zdrojov podporil formou štipendia Fond na podporu umenia.

 

Roland Neupauer maľuje, pretože musí. Je to jeho komunikácia so svetom a sebou samým. Vo svojich obrazoch sa snaží uchopiť pomyselnú realitu, ktorú intenzívne vníma v širších globálnych súvislostiach. Do osamotenosti sociálnej izolácie, v ktorej sa nedobrovoľne ocitol z dôvodu vážnej zdravotnej diagnózy, k nemu presakujú mediálne správy cez štrbiny digitálnych obrazoviek. Otázkou je, ako sa zorientovať v masívnom toku internetových dát, kde sa zdanlivá pravda mieša s konšpiráciami a hoaxmi. Ktorej z alternatívnych prítomností možno veriť? Umenie sa pre Rolanda Neupauera stáva spôsobom hľadania a nachádzania relatívnych právd a svojho miesta v sieti bytia. Tým, že má nutnosť žiť, nevyhnutne koná. Jeho tvorba odkazuje na nekonečnú modalitu faktorov v súlade s individuálnou prítomnosťou. Štruktúra je v určitom čase z hmotného hľadiska daná a podlieha nutnosti riadenej náhody. „Záhadným spôsobom sa všetko poskladá, alebo eliminuje.“

 

Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD., kurátorka výstavy

 

O AUTOROVI

Roland Neupauer (1980) po ukončení Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach, odbor Propagačná grafika, pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, najprv v ateliéri prof. Rudolfa Sikoru (1998 – 2001) a neskôr v ateliéri prof. Jána Bergera (2001 – 2004).  V roku 2003 absolvoval študijný pobyt na Akademii Sztuk  Pienknych v Poznani, Poľsko. Zúčastňuje sa výstav a sympózií na Slovensku a v zahraničí (Česká republika, Rakúsko, Rumunsko). Žije a tvorí v Krásnohorskom Podhradí.

_________________

 

NA STIAHNUTIE -> Info poster 

 

_________________

 

Kurátorka výstavy:  Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD. – GUS

Produkčná spolupráca:  Mgr. Lenka Králová – GUS  

Grafika: Mgr. art. Ivana Babejová, ArtD. – GUS

 

_________________

 

Z vernisáže výstav 6. 4. 2022:

 

 

_________________

 

Galéria umelcov Spiša, 6. 4. 2022: Roland Neupauer o výstave Time Loop a autorskej tvorbe

 

Vernisáž

06.04.2022 o 17.00 hod.


Miesto konania

Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová Ves


Trvanie

06.04.2022 - 03.07.2022Pozvánka (stiahnuť)

Plagát (stiahnuť)

Tlačová správa (stiahnuť)
NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz