ORBIS PICTUS / ROZHOVORY O UMENÍ: ART BRUT & ZBERATEĽSTVO V UMENÍ S PAVLOM KONEČNÝM

ORBIS PICTUS / ROZHOVORY O UMENÍ: ART BRUT & ZBERATEĽSTVO V UMENÍ S PAVLOM KONEČNÝM

Prezentácia zbierky českého zberateľa spontánneho umenia spojená s komentovanou prehliadkou aktuálnej výstavy “Od insity k Art Brut”, ukážkou z filmového festivalu “Art Brut Film Olomouc 2017” a uvedením novej publikácie “Atlas spontánneho umění”.

 

Zbierka Pavla Konečného je zameraná na neprofesionálne umenie a má charakter celoživotného hľadania tvorivých osobností – „umelcov čistého srdca“, ktorých fantázia, citová hĺbka a originálny životný postoj sa odráža v ich dielach. Pavel Konečný (CZ, nar. 1949) začal so zberateľskou aktivitou už ako študent v roku 1972, neskôr ako vedúci a dramaturg Divadla hudby v Olomouci a ako riaditeľ pracoviska Národného pamiatkového úradu v Olomouci. Vo svojej profesionálnej praxi objavoval, sprostredkovával a popularizoval tvorbu výrazných osobností z okruhu ľudového, naivného umenia a art brut formou výstav, podujatí, publikácií a filmov: každoročne organizuje festival Art Brut Film v Olomouci. V súčasnosti jeho zbierka pozostáva z cca 500 diel od viac než 50 autorov z krajín Európy, čím sa považuje za jednu z najväčších a najkvalitnejších zbierok tohto zamerania v Česku a na Slovensku. V poslednej dobe sa okrem mapovania tvorby spontánnych umelcov v ČR a SR zameriava na dokumentovanie  okrajových javov výtvarného umenia v Taliansku.

 

VEČER V GALÉRII / 09.00 – 19.30, štandardné vstupné

Otvorené stále expozície: Jozef Hanula, Terra Gothica; / aktuálne výstavy: Symfónia pre päť zmyslov, Od insity k Art Brut, Pavel Konečný (CZ): Svet outsiderov.

Podujatie v rámci výstavného projektu “Téma” je podporené z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

 

Kontakt, informácie, rezervácie:

0948 882 719, 053 417 4621, programy@gus.sk,

 

Dátum

26.04.2017 o 17.00 hod.


Miesto konania

Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová VesPozvánka (stiahnuť)

Plagát (stiahnuť)

Tlačová správa (stiahnuť)


NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz