1.  Astronóm Milan Rastislav Štefánik | Vojtech Rušin – vedúci vedecký pracovník (astronóm, slnečná fyzika), pôsobí na Astronomickom ústave Slovenskej akadémie vied. 

 

Anotácia: Štefánik po získaní doktorátu odchádza do Paríža a na Mt. Blancu pozoruje Slnko, Venušu, Merkúr a Jupiter. Výsledky svojich pozorovaní publikoval v 12 vedeckých prácach. V rokoch 1910/1911 postavil provizórnu hvezdáreň na Tahiti. Štefánik sa okrajovo venoval aj meteorológii a výsledkom tejto činnosti bolo založenie meteorologickej služby vo francúzskom letectve (1915).

 

Curriculum Vitae: RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. (1942) je astronóm, cestovateľ, fotograf a autor viacerých kníh. Od roku 1959 pracuje v Astronomickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV), kde sa venuje výskumu Slnka a prejavov jeho aktivity. Bol účastníkom 22 expedícií za úplným zatmením Slnka. Za svoju prácu získal Cenu SAV za vedeckú a popularizačnú činnosť, je držiteľom Pribinovho kríža druhej triedy, Ceny primátora mesta Vysoké Tatry, Identifikačného kódu Slovenska (ARTEM), a meno Rušin nesie asteroid č. 26390. 

 

NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz