M O B I L N É   F O T O D I E L N E

 

Lektor: JERZY GAWEL  (KSA Krakow, PL)

 

 

 

Dr. Jerzy Gawel je zakladateľ a riaditeľ Školy kreatívnej fotografie pri KSA v Krakove, kde lektoruje tri predmety: módnu fotografiu, akt a klasické gumotlače. Pôsobí ako voľný fotograf v oblasti módy, reklamy, tvorby komerčných katalógov a novinárskej fotografie.

 

www.ksa.edu.pl

 

 

O GUMOTLAČI

 

Gumotlač je technika ušľachtilej tlače používaná najmä piktorialistickými fotografmi na konci 19. a začiatku 20. storočia, napr. Robertom Demachym a Edwardom Steichenom. Gumotlač je charakteristická neostrými prechodmi a jemným reliéfom, čím pripomína maľbu.

Technika gumotlače je založená na svetlocitlivosti roztoku arabskej gumy a dvojchrómanu draselného. Po nanesení ofarbeného roztoku na papier a jeho zaschnutí sa na dennom svetle kontaktne skopíruje negatív. Následným praním vo vode sa farbivo v neosvetlených častiach odstráni a vyplaví sa chrómová soľ. Proces neumožňuje jednorázovo dosiahnuť široké tónové škály, preto ho je treba niekoľkokrát opakovať spolu s preglejenímm papiera.

Súčasná gumotlač potrebuje základ: negatívom je plan film vo formáte 30x40cm z akéhokoľvek filmu alebo digitálnej fotografie. Planfilm slúži ako základ pre „pretlačenie“ fotografie na špeciálny kvalitne upravený akvarelový papier. Je potrebné, aby bol planfilm tlačený kontrastne, keďže následný proces gumotlače vyžaduje relatívne vysoký kontrast. Jerzy Gawel uvádza: „Tlač jednej kvalitnej gumy počas workshopu je pre začiatočníka totálny úspech.“

Celá alchýmia gumotlače je zložitý, ale pri sledovaní lektorských pokynov ľahko realizovateľný proces, ktorý prinesie umelecké dielko s vysokou životnosťou. Je veľmi ťažké urobiť jednu kvalitnú gumotlač za jeden deň, nakoľko to závisí od procesu následného schnutia a zároveň od aplikácie niekoľkých vrstiev, ktoré si chemický proces vyžaduje.

 

 

NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz