NOVÉ PRÍRASTKY V GUSKE!

Zbierkový fond Galérie umelcov Spiša sa rozrástol o ďalších 53 diel, z toho darom bolo získaných 33 ks a kúpou 20 diel. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

 

Zbierkový fond v r. 2016 formou kúpy doplnili diela autorov

Staršia generácia etablovaných autorov:

  1. Karol Baron / 5 diel
  2. František Guldan / 5 diel

 

Zo staršej generácie autorov bolo nevyhnutné doplniť diela Karola Barona (*1939 – †2004), ktorý je v zbierkach zastúpený iba triptychom Spoločný svet s Aurelianom Daguetom. Vybrané serigrafie doplnili príbuzné obdobie tvorby, ako aj obsahové a tvarové paralely. František Guldan (*1953) daroval GUS cyklus 15 diel Stanice kalvárie (zastavenia krížovej cesty). Cyklus Spišské zvonice, realizované technikou "patinovanej asambláže", doplnili autorovo dielo o obsahovo atraktívnu tému, ktorú plánujeme časom prezentovať v rámci reflexie spišskej krajiny.

 Stredná generácia autorov:

  1. Slavomír Durkaj / 2 diela
  2. Jaroslav Čech / 1 dielo

 

Pri výbere diel strednej generácie etablovaných autorov sme vychádzali z potreby doplniť fond o kvalitné práce Slavomíra Durkaja (*1976) a Jaroslava Čecha (*1971), ktorí boli doposiaľ iba skromne zastúpení v zbierkach GUS. Ich tvorba bola súčasťou výstavnej dramaturgie v r. 2015 – 2016.

 Mladá generácia nastupujúcich nových mien:

  1. Marek Brincko / 2 diela
  2. Martin Imrich / 2 diela
  3. Vladimíra Weiss / 3 diela

 

Mladá generácia nebola doposiaľ vo fonde zastúpená a priamo korešpondovala s výstavnými prioritami GUS v r. 2015 – 2016. Sklenené plastiky Mareka Brincka (*1981) sú unikátom, ktorý doplnil fond skla (zatiaľ iba diela Evy Fišerovej), ako aj diela v stálej expozícii Terra Gothica. Akademické maľby Martina Imricha (*1986) a veľkoformátové narácie Vladimíry Weiss (*1987) doplnili zbierky GUS  vo figurálnej expresii (zatiaľ zastúpené iba Petrom Jedličkom).

NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz